Ahoj!

 

Jmenuji se Jan, pocházím z České republiky a jsem profesionální průvodce sídlící na arktickém soustroví Špicberky (Norsko).

Snažím se opustit uspěchanou moderní společnost a najít klid obklopený divokou přírodou. Kancelář jsem opustil před osmi lety a bylo to nejdůležitější rozhodnutí v mém životě. Dokázal jsem si, že se dokážu uživit kdekoliv na světě a zároveň, že život může nabídnout mnohem víc než stereotypní práci pět dnů v týdnu. Tahle iluze nenechává lidi najít jejich podstatu, něco co je opravdu baví a vede je do mašinérie moderní společnosti, kterou nikdy nebudu chápat.

 

 

„Myslím si, že méně je často více a tak se cíleně vystavuji nekomfortu, který následně přináší ty nádherné okamžiky, kvůli kterým stojí za to žít.“

Moje filozofie

V posledních době jsem žil několik let v dodávce nebo chatě bez tekoucí vody a to co jsem dostal nazpět byly zážitky na celý život. Obecně mi příroda nabízí mnohem víc než moderní svět, i když rád a často využívám jeho výdobytky.

Špicberky, kde trávím poslední 3 roky, mi přinesly úplně nový pohled na věc.
Divoká příroda je všeobjímající a lidé se s ní musí naučit žít a hlavně ji respektovat. Zároveň je člověk silně ovlivněn střídáním polárního dne a noci. Místa, kde jsem žil předtím jako Nový Zéland a Kanada, mě učarovaly. Arktida a Špicberky jsou ale něco jiného.

Pracovat celý rok se smečkou tažných psů, vidět střídání tmy a světla, jednotlivých ročních období nebo potkat ledního medvěda v jeho přirozeném prostředí jsou zážitky, které utvářejí můj každodenní život.